Aktualności

Zasady ergonomii pracy przy komputerze

Zasady ergonomii pracy przy komputerze

W dzisiejszym świecie wiele pracowników spędza znaczną część dnia przed ekranem monitora. Prawidłowa ergonomia pracy przy komputerze jest kluczowym czynnikiem wpływającym na komfort tych osób. Jakie są jej najważniejsze zasady?

Prawidłowa pozycja ciała

Pierwsza i najważniejsza zasada ergonomii pracy przy komputerze dotyczy postawy ciała. By zachować prawidłową pozycję, musisz:

• usiąść prosto, z plecami opartymi na oparciu krzesła bądź fotela,
• utrzymać nogi w kącie prostym w biodrach i kolanach,
• położyć stopy płasko na podłodze lub wygodnie oprzeć je na podnóżku.

Przerwy i ćwiczenia

Postawa jest ważna, ale należy się do niej przyzwyczaić. W tym mogą Ci pomóc regularne przerwy i rozciągnięcia, które możesz wykonywać, jeśli pracujesz zdalnie. W odwrotnej sytuacji wiedz, że każdemu pracownikowi przysługuje 5-minutowa przerwa po każdej godzinie pracy spędzonej przy komputerze, co jest idealnym czasem na trening.

Popularne jest ćwiczenie, polegające na położeniu się na brzuchu i umieszczeniu rąk po bokach głowy tak, by ramiona i przedramiona tworzyły między sobą kąt prosty. Następnie należy unieść tułów, nogi oraz ręce na kilka centymetrów i wytrzymać tak 5 sekund, by powoli wrócić do pozycji wyjściowej. Na początek zrób 5 powtórzeń, które stopniowo zwiększaj wraz z każdym dniem. Dzięki temu wzmocnisz górne partie pleców oraz mięśnie pośladkowe, od których zależy utrzymanie prawidłowej postawy przy komputerze.

Peryferia komputerowe

• klawiatura – powinna być ułożona na wysokości umożliwiającej zgięcie łokci w kącie prostym, czyli mniej więcej 10-15 cm od krawędzi biurka.
• myszka – musi być w zasięgu ręki, jednak bez nadmiernego wyciągania dłoni podczas korzystania z niej.
• monitor – jego górna krawędź powinna być równa wysokości oczu, aby uniknąć nadmiernego schylania lub podnoszenia głowy. Z kolei odstęp od oczu do monitora musi wynosić około 50-70, a najlepiej 100 cm.
• krzesło lub fotel – warto wybrać siedzenie z regulowaną wysokością i wsparciem pleców, które dopasuje się do Twojego ciała.

Chcesz uzyskać dodatkowe informacje? Skorzystaj z profesjonalnych szkoleń z bezpieczeństwa i higieny pracy organizowanych przez Bioconcept BHP.

Projekt strony FlippStudio