Jak uniknąć zarażenia się koronawirusem?

Nowa choroba

Nowo odkryty koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, suchym kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Infekcji może również towarzyszyć katar, ból gardła lub biegunka. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi.

Profilaktyka, która ograniczy możliwość zarażenia

 1. Jeśli wychodzisz z domu, musisz zakryć nos i usta. Możesz to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika. Dzięki temu chronisz siebie i innych.
 2. Myj często ręce z użyciem środka antyseptycznego, a jeśli nie masz go pod ręką dokładnie wodą i mydłem.
 3. Regularnie czyść powierzchnie, których dotyka wiele osób, np. blaty biurek w miejscach pracy, klamki, włączniki światła, itd.
 4. Koniecznie zachowuj bezpieczny dystans (1,5-2m) od innych osób.
 5. Upewnij się, czy informacje o COVID-19 pochodzą z wiarygodnych źródeł, takich jak krajowe instytucje służby zdrowia, personel medyczny czy WHO. Pamiętaj, że infekcja zaczyna się zazwyczaj od gorączki i suchego kaszlu, a nie od kataru.
 6. Unikaj podróży, gdy masz gorączkę lub kaszel. Jeśli objawy choroby pojawią się podczas podróży samolotem, niezwłocznie poinformuj o tym załogę, a po powrocie do domu skontaktuj się z personelem medycznym i opowiedz, skąd właśnie przyleciałeś.
 7. Podczas kichania i kasłania zasłaniaj usta łokciem, nie dłonią, lub używaj jednorazowej chusteczki, którą po użyciu niezwłocznie wyrzuć do śmieci. Potem umyj i zdezynfekuj ręce.
 8. Jeśli masz ponad 60 lat i problemy ze zdrowiem, np. cierpisz na niewydolność sercowo-naczyniową lub oddechową, cukrzycę, unikaj zatłoczonych miejsc, gdzie łatwo o kontakt z potencjalnie zarażonymi osobami.
 9. Jeśli poczujesz się źle, zostań w domu i wezwij lekarza lub zawodowego pielęgniarza/ ratownika, który na podstawie informacji o objawach choroby, podróży, które odbyłeś i kontaktów, jakie miałeś w ostatnim czasie, opracuje plan działania i podejmie decyzję, co do dalszego postępowania.
 10. Jeśli zachorujesz, pozostań w domu, odizoluj się od pozostałych członków rodziny – również podczas posiłków, korzystaj z osobnych sztućców, talerzy, itp. W razie uczucia duszności, wezwij lekarza.
 11. Jeśli odczuwasz niepokój, lęk, spróbuj znaleźć sposób na oderwanie myśli i uspokojenie się.

Źródło: ciop.pl

Call Now Button